Zašto je azelainska kiselina - viralan sastojak na društvenim mrežama?
Kada god se pojavi neka nova skincare kiselina koja pomaže neujednačenoj koži da postane glatka i blistava – prvi stojimo u redu. Naročito u proleće, kada se spremamo za leto i visoke temperature zbog kojih ćemo tešku kozmetiku staviti na stand by. Dakle, sve beauty ideje koje imate, realizujte ih tokom naredna dva meseca, a koža će vam biti zahvalna. Jedan od naših predloga? Azelainska kiselina, u prošlosti nepravedno zapostavljena u redu onih kao što su hijaluronska i glikolna. Ako zanemarimo činjenicu da na TikToku broji više od 55 miliona pregleda, ona je ovih dana glavna preporuka stručnjaka za sve one koji imaju osetljivu kožu sklonu aknama, hiperpigmentaciji ili rozacei.
Ipak, iako je efikasna, nije najjednostavniji sastojak za uključivanje u rutinu. Poznato je da pomaže u eksfolijaciji, kao i da je snažan antiinflamator, ali u moru informacija o kiselinama, mnogima nije jasno u koji segment svakodnevne nege je uklopiti. Donosimo sve detalje u nastavku.
Šta je azelainska kiselina?
Azelaična (dikarboksilna) kiselina je prirodni sastojak koji potiče iz žitarica poput raži, pšenice i ječma. Takođe je proizvode i određene vrste kvasca koje prirodno žive na zdravoj koži. U kozmetičkoj industriji se, međutim, najčešće sintetiše u laboratoriji — kako bi bila što stabilnija i efikasnija. Za šta se koristi?
Za akne
Azelaična kiselina ima antibakterijska svojstva — razgrađuje blokade u porama koje izazivaju bubuljice. Kao antiinflamator, ublažava upalu, smanjuje crvenilo i umiruje izražene promene.
Istraživanja pokazuju i da reguliše obnavljanje ćelija kože. Ovo je ključno iz dva razloga: sprečava začepljenje pora i rešava ono što dermatolozi nazivaju hiperkeratinizacijom — nepravilnim ljuštenjem ćelija, što je čest uzrok akni.
Za rozaceu
Dermatolozi često propisuju gelove sa azelaičnom kiselinom za tretiranje rozacee. Zahvaljujući umirujućem dejstvu, crveni i iritirani delovi kože postaju manje izraženi.
Jedna studija je pokazala da primena 15% gela sa ovom kiselinom smanjuje tzv. serinsku proteazu, enzimsku aktivnost odgovornu za upalne procese. Ujedno, ublažava crvenilo, ispupčenja i gnojne promene.
Još važnije, ovo je jedan od retkih sastojaka koji su bezbedni tokom trudnoće i dojenja — što znači da žene mogu bezbedno tretirati akne ili rozaceu i u tom periodu. Kako azelainska kiselina pomaže koži?
Ublažava postupalne fleke
Blokiranjem enzima tirozinaze, koji podstiče prekomernu proizvodnju melanina, azelaična kiselina pomaže da tamne mrlje i crvenilo postepeno blede. Kao inhibitor tirozinaze, odlična je za tretman hiperpigmentacija i ožiljaka od akni.
Sprečava pigmentacije
Zahvaljujući antioksidativnom i posvetljujućem efektu, idealna je i za trudnice koje se bore s tamnim flekama.
Blago eksfolira
Za razliku od AHA kiselina koje razlažu veze među ćelijama, azelainska kiselina ne izaziva ljuštenje kože. Zbog svoje velike molekularne mase teže prodire u kožu, što je čini pogodnijom za osetljiv ten. Dr Ejikeme kaže da je znatno blaža od glikolne, mlečne ili mandelične kiseline.
Kako se koristi za najbolje rezultate
Dostupna je u različitim koncentracijama, a 10% formula može se koristiti svakodnevno, na celo lice ili samo na problematične delove. Kod jačih koncentracija, sledite uputstva lekara ili proizvođača
Šta ne treba kombinovati s azelaičnom kiselinom?
U eri brojnih aktivnih sastojaka, važno je znati šta se sa čim slaže.
NE… kombinuje se s drugim kiselinama
Budući da i sama ima eksfolijativni efekat, ne treba je kombinovati s AHA ili BHA kiselinama bez nadzora lekara.
NE… koristi se uz agresivne čistače
Izbegavajte astrigente i jake sapune — mogu dodatno isušiti i iziritirati kožu.
DA… kombinuje se s niacinamidom
Odlična je u kombinaciji sa smirujućim i posvetljujućim sastojcima poput niacinamida ili antioksidanasa — posebno korisno kod neujednačenog tena.
Na Pure Marketu uskoro vas očekuju bestselleri korejske kozmetika sa azelaičnom kiselinom.