Zašto je niacinamid najpotrebniji sastojak u tvojoj rutini nege kože?
Reč “moćan” često se koristi za opisivanje sastojaka u nezi kože – ali kada je u pitanju niacinamid, to zaista i jeste tačno. Kao jedan od najčešće pretraživanih sastojaka u kozmetici, niacinamid ima niz blagotvornih efekata. Pomaže kada je koža iziritirana, ujednačava ten, umiruje crvenilo, sprečava nastanak bora, ublažava pigmentaciju, reguliše lučenje sebuma i jača zaštitnu barijeru kože.
Ono što najviše volim kod njega, jeste što je razlika u svežini tena kada ga koristite zaista primetna (što ćete lako testirati ako napravite dužu pauzu nakon potrošene bočice). Postao je toliki must-have u mom neseseru, da sam počela da tragam ka što lakšem pakovanju, kako bih ga uvek i svuda nosila sa sobom. U nastavku otkrijte zašto je ovaj sastojak najpotrebniji u vašoj rutini nege kože.
Šta je niacinamid?
Niacinamid, poznat i kao nikotinamid, oblik je vitamina B3. Rastvorljiv je u vodi, što znači da se ne skladišti u telu – pa ga je važno unositi hranom (pileće meso, zeleno povrće, jaja) i nanositi lokalno kroz kozmetičke preparate.
Niacinamid je neophodan telu za zdravu probavu, bolju cirkulaciju i funkciju. Kada je u pitanju koža, ima širok spektar benefita i snažno antiinflamatorno dejstvo koje poboljšava teksturu, vlažnost i funkciju kože.
Kako niacinamid deluje na kožu?
Način na koji koristiš niacinamid zavisi od problema koje želiš da rešiš.
Rozacea i osetljivost kože:
Smanjuje crvenilo zahvaljujući antiinflamatornim svojstvima. Koristan je i kod urođene osetljivosti, kao i kod privremene iritacije izazvane preparatima.
Akne:
Reguliše lučenje sebuma, što pomaže masnoj i kombinovanoj koži. Niacinamid takođe ima antibakterijsko dejstvo koje ublažava upale i sprečava zapušavanje pora. Za razliku od salicilne kiseline, deluje blago i preventivno, umesto da “suši” postojeće bubuljice.
Dark Spot Correcting Serum za lice
Zaštitna barijera kože:
Smanjuje gubitak vode i povećava nivo lipida i proteina u koži, što jača barijeru i štiti od spoljašnjih iritansa i zagađenja.
Starenje kože:
Smanjuje fine linije i podstiče proizvodnju kolagena, što koži daje čvrstoću i svežinu. Kao antioksidans, štiti ćelije od UV oštećenja i usporava starenje.
Pigmentacija:
Usporava proizvodnju melanina, pa ublažava tamne fleke i ujednačava ten.
Kada koristiti niacinamid – ujutru ili uveče?
Idealno je da ga koristiš dva puta dnevno – ujutru i uveče. Najbolji efekat ima kada se nanosi u obliku seruma ili kreme koji ostaju na koži, a ne kao sredstvo koje se ispira.
Koju koncentraciju niacinamida koristiti?
Niacinamid uglavnom dobro podnose svi tipovi kože. Koncentracije se najčešće kreću između 5% i 10%. Studije su pokazale da 4% može značajno poboljšati stanje kože sa umerenim aknama. Za početak, posebno kod osetljive kože, preporučuje se 5%.
CENTELLA 5% Niacinamide Radiance gel krema
Sa kojim sastojcima se niacinamid dobro kombinuje?
Niacinamid je kompatibilan sa većinom sastojaka i često pomaže u ublažavanju iritacije izazvane snažnijim aktivnim supstancama poput retinoida.
Retinaldehid: Kombinacija sa niacinamidom olakšava prilagođavanje kože.
Hijaluronska kiselina: Zajedno pružaju dodatnu hidrataciju i ujednačen ten.
Antioksidansi: Za borbu protiv hiperpigmentacije.
Šta je bolje – vitamin C ili niacinamid?
Nije pitanje izbora jednog ili drugog – preporučuje se korišćenje oba jer zajedno pojačavaju efekat posvetljivanja kože. Iako imaju sličnu funkciju (ujednačavanje tena), deluju različitim mehanizmima – vitamin C inhibira enzim tirozinazu, dok niacinamid sprečava prenos melanina u ćelije kože.